Nowy Newsletter Queris. Zapisz się i dołącz do subskrybentów, żeby rozwijać wiedzę i korzystać ze zniżek dostępnych tylko dla Czytelników.

Nowy Newsletter Queris. Ddołącz do subskrybentów!

Nowy Newsletter Queris.

Wiedza

Co to jest Przemysł 4.0?

Przemysł 4.0 – czwarta rewolucja przemysłowa

W praktyce nie ma jednoznacznej definicji zjawiska, które potocznie nazywane jest przez wiele osób Przemysłem 4.0. W ogólnym ujęciu jest to pewna koncepcja, której początki datowane są na lata 10. XXI wieku, a u podstaw której leży szeroko rozumiane wykorzystywanie sieci i wymiany danych pomiędzy maszynami, jak i na linii człowiek-maszyna.

Przemysł 4.0 - geneza

Pojęcie Przemysłu 4.0 zostało po raz pierwszy użyte w 2011 roku w Niemczech, na targach w Hannowerze. Ideą Przemysłu 4.0 jest szerokie wykorzystanie internetu, sieci i wymiany danych dla coraz lepszego funkcjonowania zakładów. Przyjmuje się, że wchodzi w poczet czterech dużych rewolucji przemysłowych, do których zaliczamy:

Znaczenie internetu w Przemyśle 4.0

Do rozwoju Przemysłu 4.0 w największym stopniu przyczyniło się rozpowszechnienie Internetu (od 1991 roku) za pomocą którego możliwy jest szybki przesył danych. Oprócz tego wraz z postępem pojawiły się kolejne rozwiązania wspierające koncepcję połączenia środowiska maszyn i ludzi w jedną sieć, takie jak: Internet Rzeczy (IoT), Internet Usług, inteligentne fabryki, itp.

Przemysł 4.0 a informatyzacja zakładów

W Przemyśle 4.0 bardzo istotną rolę odgrywa już nie automatyka, ale pełna informatyzacja i wykorzystanie różnego rodzaju systemów gromadzenia, przetwarzania i wymiany danych. Do rozwiązań takich zaliczamy systemy ERP, systemy MESsystemy CMMS, systemy APS, systemy WMS, a także inne, które w istotny sposób integrują środowisko produkcyjne i umożliwiają przepływy informacje wewnątrz, jak i na zewnątrz produkcji.

Zautomatyzuj swoją produkcję

Wprowadź swoją firmę na wyższy poziom dzięki automatyzacji i cyfryzacji procesów.

Kontakt optymalizacja produkcji

Zinformatyzuj swoją produkcję

Wznieś się na wyższy poziom wprowadzając Przemysł 4.0 w swoim zakładzie.

Pomożemy Ci w tym.

Wypełnienie i wysłanie danych jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na ich przetwarzanie w celu obsługi przesłanego zapytania zgodnie z naszą polityką prywatności.

lub skontaktuj się bezpośrednio

Nowy newsletter Queris

Dołącz, a dowiesz się jak optymalizować produkcję i otrzymasz zniżki dostępne wyłącznie dla subskrybentów.

Co otrzymasz?

Zapisz się i korzystaj! Bezpłatnie. Bez zobowiązań.

Newsletter wysyłamy tylko na adresy w domenach firmowych.