Nowy Newsletter Queris. Zapisz się i dołącz do subskrybentów, żeby rozwijać wiedzę i korzystać ze zniżek dostępnych tylko dla Czytelników.

Nowy Newsletter Queris. Ddołącz do subskrybentów!

Nowy Newsletter Queris.

Wiedza

MES vs. ERP. Dlaczego jeden system nie zastąpi drugiego?

Systemy ERP są takim samym standardem jak inne informatyczne rozwiązania biznesowe. W wyniku ich popularności niektórzy dostawcy przedstawiają je jako idealne narzędzia do zarządzania całą firmą, w tym produkcją. Czy moduły ERP-ów rzeczywiście mogą zastąpić w tej kwestii systemy MES?

Czy system ERP może zastąpić MES-a?

W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie warto przeanalizować funkcjonalności i możliwości obu tych narzędzi. Trzeba mieć świadomość, że systemy ERP są rozwiązaniami nadrzędnymi i nie są w stanie objąć działalności produkcyjnej tak głęboko, jak dedykowane jej systemy MES.

Funkcja

ERP

MES

Rozlicza produkcję, wykorzystanie materiałów

Tak

Nie

Generuje dokumenty księgowe

Tak

Nie

Ingeruje w przebieg produkcji

Nie

Nie

Gromadzi dane o zleceniach

Tak

Tak

Prezentuje listę zleceń do wykonania

Tak

Tak

Planuje kolejność zleceń

Nie

Tak

Przewiduje czas realizacji zlecenia

Nie

Tak

Wizualizuje bieżącą wydajność procesu

Nie

Tak

Wylicza bieżące wskaźnika OEE

Nie

Tak

Optymalizuje wykorzystanie mocy produkcyjnych

Nie

Tak

Informuje o postępie produkcji

Nie

Tak

Jak wynika z powyższego zestawienia, ERP-y nie realizują zadań ściśle związanych z procesami produkcyjnymi. Są to narzędzia do rozliczeń i ogólnego zarządzania aktywami przedsiębiorstwa, ale nie wspomagają realnie przy podejmowaniu decyzji z zakresu optymalizacji produkcji. Nawet oferowane moduły, dedykowane obszarowi produkcji nie będą w stanie należycie zwizualizować procesu i bezpośrednio połączyć się z parkiem maszynowym.

System ERP to nie MES

Systemy ERP niewątpliwie są informatyczną podstawą współczesnych firm, ale nie można ich traktować jak rozwiązań kompleksowych, które wspomagają prowadzenie działalności od A do Z. Mimo że niektórzy dostawcy próbują je właśnie tak przedstawiać, ERP-y nie są w stanie zapewnić trzech najważniejszych możliwości systemów MES, dedykowanych właśnie produkcji:

Zarówno system ERP, jak i MES, ma do spełnienia bardzo ważną rolę w każdym zakładzie produkcyjnym. Trzeba jednak pamiętać, że jeden nie jest w stanie zastąpić drugiego, ponieważ nie są to rozwiązania substytucyjne, a komplementarne. Wizja objęcia całego zakładu jednym narzędziem może wydawać się atrakcyjna, ale w praktyce nie zdaje egzaminu. Prędzej czy później firmy, które zdecydowały się na ten eksperyment przyznają, że ERP na produkcji po prostu się nie sprawdza i nie przynosi pożądanych rezultatów w postaci wzrostu wydajności i wyższej wartości OEE. Zupełnie inna sytuacja występuje, gdy oba rozwiązania są integrowane i współpracują ze sobą. Właśnie takie podejście powinno być stosowane, ponieważ to ono gwarantuje najlepsze efekty ich użytkowania.

Zobacz system MES w praktyce

Poznaj nasze rozwiązanie i zwiększ wydajność swojej produkcji. Bezpłatna prezentacja.

Kontakt optymalizacja produkcji

Chcesz usprawnić swoją produkcję?

Pomożemy Ci ją zoptymalizować i znaleźć rozwiązanie Twoich problemów.

Napisz do nas, opisując krótko z czym się zmagasz

Wypełnienie i wysłanie danych jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na ich przetwarzanie w celu obsługi przesłanego zapytania zgodnie z naszą polityką prywatności.

lub skontaktuj się bezpośrednio

Nowy newsletter Queris

Dołącz, a dowiesz się jak optymalizować produkcję i otrzymasz zniżki dostępne wyłącznie dla subskrybentów.

Co otrzymasz?

Zapisz się i korzystaj! Bezpłatnie. Bez zobowiązań.

Newsletter wysyłamy tylko na adresy w domenach firmowych.