Nowy newsletter Queris
Dołącz, a dowiesz się jak optymalizować produkcję i otrzymasz zniżki dostępne wyłącznie dla subskrybentów.
Nowy Newsletter Queris. Zapisz się i dołącz do subskrybentów, żeby rozwijać wiedzę i korzystać ze zniżek dostępnych tylko dla Czytelników.
Nowy Newsletter Queris. Ddołącz do subskrybentów!
Nowy Newsletter Queris.
Wiedza
Systemy ERP są takim samym standardem jak inne informatyczne rozwiązania biznesowe. W wyniku ich popularności niektórzy dostawcy przedstawiają je jako idealne narzędzia do zarządzania całą firmą, w tym produkcją. Czy moduły ERP-ów rzeczywiście mogą zastąpić w tej kwestii systemy MES?
W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie warto przeanalizować funkcjonalności i możliwości obu tych narzędzi. Trzeba mieć świadomość, że systemy ERP są rozwiązaniami nadrzędnymi i nie są w stanie objąć działalności produkcyjnej tak głęboko, jak dedykowane jej systemy MES.
Rozlicza produkcję, wykorzystanie materiałów
Tak
Nie
Generuje dokumenty księgowe
Tak
Nie
Ingeruje w przebieg produkcji
Nie
Nie
Gromadzi dane o zleceniach
Tak
Tak
Prezentuje listę zleceń do wykonania
Tak
Tak
Planuje kolejność zleceń
Nie
Tak
Przewiduje czas realizacji zlecenia
Nie
Tak
Wizualizuje bieżącą wydajność procesu
Nie
Tak
Wylicza bieżące wskaźnika OEE
Nie
Tak
Optymalizuje wykorzystanie mocy produkcyjnych
Nie
Tak
Informuje o postępie produkcji
Nie
Tak
Jak wynika z powyższego zestawienia, ERP-y nie realizują zadań ściśle związanych z procesami produkcyjnymi. Są to narzędzia do rozliczeń i ogólnego zarządzania aktywami przedsiębiorstwa, ale nie wspomagają realnie przy podejmowaniu decyzji z zakresu optymalizacji produkcji. Nawet oferowane moduły, dedykowane obszarowi produkcji nie będą w stanie należycie zwizualizować procesu i bezpośrednio połączyć się z parkiem maszynowym.
Systemy ERP niewątpliwie są informatyczną podstawą współczesnych firm, ale nie można ich traktować jak rozwiązań kompleksowych, które wspomagają prowadzenie działalności od A do Z. Mimo że niektórzy dostawcy próbują je właśnie tak przedstawiać, ERP-y nie są w stanie zapewnić trzech najważniejszych możliwości systemów MES, dedykowanych właśnie produkcji:
Zarówno system ERP, jak i MES, ma do spełnienia bardzo ważną rolę w każdym zakładzie produkcyjnym. Trzeba jednak pamiętać, że jeden nie jest w stanie zastąpić drugiego, ponieważ nie są to rozwiązania substytucyjne, a komplementarne. Wizja objęcia całego zakładu jednym narzędziem może wydawać się atrakcyjna, ale w praktyce nie zdaje egzaminu. Prędzej czy później firmy, które zdecydowały się na ten eksperyment przyznają, że ERP na produkcji po prostu się nie sprawdza i nie przynosi pożądanych rezultatów w postaci wzrostu wydajności i wyższej wartości OEE. Zupełnie inna sytuacja występuje, gdy oba rozwiązania są integrowane i współpracują ze sobą. Właśnie takie podejście powinno być stosowane, ponieważ to ono gwarantuje najlepsze efekty ich użytkowania.
Poznaj nasze rozwiązanie i zwiększ wydajność swojej produkcji. Bezpłatna prezentacja.
Pomożemy Ci ją zoptymalizować i znaleźć rozwiązanie Twoich problemów.
Większa wydajność produkcji dzięki przyszłościowym rozwiązaniom
Większa wydajność produkcji dzięki przyszłościowym rozwiązaniom
Nowy newsletter Queris
Dołącz, a dowiesz się jak optymalizować produkcję i otrzymasz zniżki dostępne wyłącznie dla subskrybentów.
Co otrzymasz?
Zapisz się i korzystaj! Bezpłatnie. Bez zobowiązań.