Integracja systemów wewnątrz przedsiębiorstwa polega na wzajemnym powiązaniu różnych rozwiązań IT, umożliwiających wymianę danych między nimi w czasie rzeczywistym. Odpowiednio przeprowadzona konfiguracja pozwala poszczególnym systemom korzystać z danych wprowadzonych i przetwarzanych przez inne rozwiązania IT.
Integracja może przebiegać w różnych kierunkach i być przeprowadzona na różnych płaszczyznach. W celu prawidłowej integracji narzędzi informatycznych należy ustalić pewną ich hierarchię, która w firmach produkcyjnych najczęściej przyjmuje trójstopniową postać, składającą się z następujących warstw:
Celem integracji różnych systemów jest uzyskanie sprawniejszej wymiany informacji, która wpływa na poprawę pracy i wydajności procesów. Poprawnie przeprowadzona integracja przynosi także następujące efekty:
Powiązanie systemów IT wpływa także na stopień zinformatyzowania przedsiębiorstwa. Im jest on wyższy, tym szybciej firma jest w stanie przystosowywać się do zmieniających się warunków gospodarczych i rynkowych. Wysoka informatyzacja zakładu zwiększa elastyczność produkcyjną oraz pozwala lepiej gospodarować posiadanymi zasobami.
Systemy informatyczne w przedsiębiorstwie mogą być integrowane w różnym zakresie i na różnych płaszczyznach. Niektóre przypadki powiązań systemów warstwy biznesowej i produkcyjnej zostały opisane na dedykowanych podstronach:
Zobacz: Integracja systemu MES z systemem ERP
Zobacz: Integracja systemu CMMS z systemem ERP
Zobacz: Integracja systemu MES z systemem CMMS