Wiedza

Co to jest SCADA?

System SCADA

System SCADA (z angielskiego Supervisory Control And Data Acquisition), to oprogramowanie wykorzystywane w fabrykach do nadzorowania i kontrolowania procesów technologicznych i produkcyjnych. SCADA system komputerowy integruje sterowniki PLC, które dostarczają dane niezbędne do wizualizacji przebiegu procesów, a także umożliwiają sterowanie tymi procesami. Dane płynące z maszyn przetwarzają na język zrozumiały dla ludzi.

Zastąp system SCADA systemem MES

Zwiększ wydajność produkcji z naszym rozwiązaniem

Główne zadania systemu SCADA

Systemy SCADA pełnią przede wszystkim rolę informatora, najczęściej o bieżącym stanie nadzorowanych urządzeń. Dzięki przetwarzaniu danych płynących z maszyn na formę zrozumiałą dla człowieka, umożliwiają sterowanie urządzeniami, ich uruchamianie, zatrzymywanie oraz wysyłanie poleceń wykonania innych, typowych dla nich czynności.

Podobnie jak system MES, mogą być stosowane w celu poprawy wydajności produkcji i wzrostu wartości wskaźnika OEE, jednak oferują znacznie mniejsze możliwości w tym zakresie niż system realizacji produkcji.

Aplikacja i program SCADA

Z punktu widzenia aplikacji użytkownika końcowego oprogramowanie najczęściej prezentuje schemat linii produkcyjnej, na której naniesione są informacje o procesie (np. temperatura, ciśnienie, stan zasilania, itp.) i maszynach. Dzięki temu z jednego miejsca można sterować większą liczbą urządzeń i robić to w sposób bardziej zaawansowany niż w przypadku korzystania jedynie z paneli HMI.

System SCADA a HMI

Systemy SCADA dają większe możliwości komunikacji pomiędzy konkretną maszyną a jej operatorem, która może odbywać się na szerszą skalę i z większym zaawansowaniem. Są one niejako systemem nadrzędnym wobec paneli HMI. Najwyraźniejsze różnice można wskazać w kilku obszarach:

Kontroluj produkcję z MES

Wejdź na wyższy poziom optymalizacji zastępując SCADA systemem MES.

Kontakt optymalizacja produkcji

Możliwości większe niż SCADA

Jeśli chcesz poprawić wizualizację swojej produkcji, a do tego zwiększyć jej wydajność, skontaktuj się z nami.

Doradzimy Ci jak zwiększyć możliwości produkcyjne

Wypełnienie i wysłanie danych jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na ich przetwarzanie w celu obsługi przesłanego zapytania zgodnie z naszą polityką prywatności.

lub skontaktuj się bezpośrednio