Nowy Newsletter Queris. Zapisz się i dołącz do subskrybentów, żeby rozwijać wiedzę i korzystać ze zniżek dostępnych tylko dla Czytelników.

Nowy Newsletter Queris. Ddołącz do subskrybentów!

Nowy Newsletter Queris.

Wiedza

Co to jest SCADA?

System SCADA

System SCADA (z angielskiego Supervisory Control And Data Acquisition), to oprogramowanie wykorzystywane w fabrykach do nadzorowania i kontrolowania procesów technologicznych i produkcyjnych. SCADA system komputerowy integruje sterowniki PLC, które dostarczają dane niezbędne do wizualizacji przebiegu procesów, a także umożliwiają sterowanie tymi procesami. Dane płynące z maszyn przetwarzają na język zrozumiały dla ludzi.

Zastąp system SCADA systemem MES

Zwiększ wydajność produkcji z naszym rozwiązaniem

Główne zadania systemu SCADA

Systemy SCADA pełnią przede wszystkim rolę informatora, najczęściej o bieżącym stanie nadzorowanych urządzeń. Dzięki przetwarzaniu danych płynących z maszyn na formę zrozumiałą dla człowieka, umożliwiają sterowanie urządzeniami, ich uruchamianie, zatrzymywanie oraz wysyłanie poleceń wykonania innych, typowych dla nich czynności.

Podobnie jak system MES, mogą być stosowane w celu poprawy wydajności produkcji i wzrostu wartości wskaźnika OEE, jednak oferują znacznie mniejsze możliwości w tym zakresie niż system realizacji produkcji.

Aplikacja i program SCADA

Z punktu widzenia aplikacji użytkownika końcowego oprogramowanie najczęściej prezentuje schemat linii produkcyjnej, na której naniesione są informacje o procesie (np. temperatura, ciśnienie, stan zasilania, itp.) i maszynach. Dzięki temu z jednego miejsca można sterować większą liczbą urządzeń i robić to w sposób bardziej zaawansowany niż w przypadku korzystania jedynie z paneli HMI.

System SCADA a HMI

Systemy SCADA dają większe możliwości komunikacji pomiędzy konkretną maszyną a jej operatorem, która może odbywać się na szerszą skalę i z większym zaawansowaniem. Są one niejako systemem nadrzędnym wobec paneli HMI. Najwyraźniejsze różnice można wskazać w kilku obszarach:

Kontroluj produkcję z MES

Wejdź na wyższy poziom optymalizacji zastępując SCADA systemem MES.

Kontakt optymalizacja produkcji

Możliwości większe niż SCADA

Jeśli chcesz poprawić wizualizację swojej produkcji, a do tego zwiększyć jej wydajność, skontaktuj się z nami.

Doradzimy Ci jak zwiększyć możliwości produkcyjne

Wypełnienie i wysłanie danych jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na ich przetwarzanie w celu obsługi przesłanego zapytania zgodnie z naszą polityką prywatności.

lub skontaktuj się bezpośrednio

Nowy newsletter Queris

Dołącz, a dowiesz się jak optymalizować produkcję i otrzymasz zniżki dostępne wyłącznie dla subskrybentów.

Co otrzymasz?

Zapisz się i korzystaj! Bezpłatnie. Bez zobowiązań.

Newsletter wysyłamy tylko na adresy w domenach firmowych.