Nowy Newsletter Queris. Zapisz się i dołącz do subskrybentów, żeby rozwijać wiedzę i korzystać ze zniżek dostępnych tylko dla Czytelników.

Nowy Newsletter Queris. Ddołącz do subskrybentów!

Nowy Newsletter Queris.

Wdrożenie CMMS w Żywiec Zdrój (DANONE)

Zwiększamy efektywność utrzymania ruchu w zakładach Żywiec Zdrój (DANONE)

Wielozakładowe wdrożenia systemu CMMS w ramach jednego przedsiębiorstwa często spotykają się z obawami o przebieg inwestycji i ich wpływu na bieżącą działalność produkcyjną. Razem ze spółką Żywiec Zdrój, należącą do grupy spółek DANONE, udowodniliśmy, że taka implementacja systemu dla utrzymania ruchu może zostać przeprowadzona bez żadnych komplikacji.

Wiodąca marka na rynku wód źródlanych

Żywiec-Zdrój S.A. to lider na rynku wody butelkowanej[1]. W ofercie spółki znajdują się takie produkty, jak krystaliczna górska woda źródlana Żywiec Zdrój, woda źródlana gazowana, a także niskokaloryczne napoje w różnych wariantach smakowych. Żywiec Zdrój jest częścią grupy spółek DANONE – producenta żywności dopasowanej do potrzeb odbiorców na każdym etapie życia. W Polsce DANONE działa w trzech obszarach istotnych dla prawidłowego żywienia: produkty mleczne oraz pochodzenia roślinnego (Danone), woda i napoje (Żywiec Zdrój), żywienie specjalistyczne, obejmujące żywność dla niemowląt i małych dzieci oraz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (Nutricia).

Produkty Żywiec Zdrój w Polsce powstają w czterech zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w Jeleśni, Rzeniszowie, gminie Radziechowy-Wieprz oraz w Mirosławcu.

Nietypowy proces wdrożenia w 4 fabrykach

Wybierając Queris CMMS, producent od początku planował wdrożenie systemu we wszystkich swoich zakładach. Przebieg inwestycji został jednak podzielony na dwa etapy, co stanowi swego rodzaju innowację procesową w obszarze rozwiązań dla utrzymania ruchu.

– W firmie Żywiec Zdrój zastosowaliśmy podejście inne od typowych wdrożeń kaskadowych. Najpierw zrealizowaliśmy kompleksową implementację w zakładzie w Jeleśni, wraz z konfiguracją i pełnym uruchomieniem systemu, aby dostosować jego działanie do środowiska produkcyjnego klienta. Gdy dokładnie poznaliśmy sposób pracy działu utrzymania ruchu, a wszystkie parametry systemu zostały szczegółowo ustalone i przetestowane, powtórzyliśmy cały proces w pozostałych trzech lokalizacjach, tym razem wdrażając już rozwiązanie równolegle, praktycznie w tym samym czasie – wyjaśnia Arkadiusz Więdłocha, wiceprezes naszego zarządu.

Dzięki takiej metodzie wdrożenia wielozakładowego:

  • maksymalnie skróciliśmy czas wdrożenia systemu w ujęciu globalnym, z jednoczesnym
  • ograniczeniem ryzyka komplikacji i niepowodzeń, dzięki rozpoczęciu implementacji od jednego zakładu.

Przeprowadzenie wdrożenia systemu CMMS w ten sposób nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie bardzo wysoki poziom standaryzacji procesów produkcyjnych i organizacyjnych w zakładach klienta.

O tym jak przebiega standardowy proces wdrożenia CMMS przeczytasz w naszym poradniku Jak wdrożyć system CMMS w 4 etapach?

Cele i efekty wdrożenia systemu w zakładach Żywiec Zdrój

Celem wdrożenia systemu Queris CMMS w spółce grupy spółek DANONE było wprowadzenie zaawansowanego rozwiązania IT poprawiającego komfort pracy, usprawniającego komunikację na linii produkcja-utrzymanie ruchu oraz zwiększającego możliwości operacyjne i strategiczne wszystkich zakładów.

Zdecydowaliśmy się na współpracę z firmą Queris nie tylko ze względu na możliwości oferowanego systemu, ale także na bogate doświadczenie zespołu specjalistów, którzy zapewnili nam kompleksowe wsparcie w reorganizacji działu utrzymania ruchu. Oprócz samego oprogramowania otrzymaliśmy cenną wiedzę o tym, jak skutecznie wykorzystać system w prewencyjnym UR i ułożyć funkcjonowanie całego działu. Zespół Queris ma doskonałe wyczucie potrzeb swoich klientów, co w naszym przypadku przełożyło się na wzorową współpracę i niezwykle sprawne wdrożenie rozwiązania CMMS do naszej organizacji. – Rafał Palacz, Projekt Menadżer  w Żywiec – Zdrój S.A.

Wraz z rozbudowanymi funkcjami systemu i nowoczesnymi urządzeniami mobilnymi nasz nowy klient zyskał pełne wsparcie w realizacji prewencyjnego zarządzania majątkiem produkcyjno-technicznym. Dzięki temu kierownictwo spółki Żywiec Zdrój może liczyć na:

  • uporządkowanie procesów i całkowite zapanowanie nad pracą działu UR,
  • minimalizację liczby i czasu trwania awarii,
  • ograniczenie do minimum przestojów i przerw w pracy wynikających z niedostępności maszyn,
  • optymalne zaplanowanie przeglądów, prac konserwacyjnych i remontów,
  • zwiększenie dostępności maszyn
  • oraz globalny wzrost wydajności produkcji.

Zrealizowana inwestycja jest dowodem na to, że informatyzacja produkcji oraz wdrażanie nowoczesnych technologii, wpisujących się w koncepcję Przemysłu 4.0, odgrywają istotną rolę w działalności grupy spółek DANONE.


[1] Żywiec Zdrój za NielsenIQ: Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska z Dyskontami (food), sprzedaż wolumenowa oraz sprzedaż wartościowa w okresie wrzesień 2022 – sierpień 2023, kategoria wody butelkowanej (excl. Private Labels)

Opublikowano

Ostatnia aktualizacja

Przeczytaj więcej aktualności

Nowy newsletter Queris

Dołącz, a dowiesz się jak optymalizować produkcję i otrzymasz zniżki dostępne wyłącznie dla subskrybentów.

Co otrzymasz?

Zapisz się i korzystaj! Bezpłatnie. Bez zobowiązań.

Newsletter wysyłamy tylko na adresy w domenach firmowych.