Co to jest system APS?

 

System APS – Advanced Planning and Scheduling

System APS to zaawansowane narzędzie do automatycznego planowania i harmonogramowania zleceń produkcyjnych w czasie rzeczywistym. Budowa i funkcjonalność tego typu narzędzi IT (wraz z integracją z innymi rozwiązaniami informatycznymi w firmie) umożliwia wykonywanie skomplikowanych obliczeń w krótkim czasie, w wyniku których generowane są optymalne plany produkcyjne, zgodne z wyznaczonymi wcześniej założeniami.

Obliczenia wykonywane z wykorzystaniem algorytmów prostych i złożonych dają możliwość tworzenia optymalnych harmonogramów produkcji według różnych kryteriów, np. według:

  • kryterium maksymalnej efektywności procesów produkcyjnych,
  • kryterium minimalizacji czasu poświęcanego na przezbrojenia maszyn,
  • kryterium jak najniższych kosztów,
  • kryterium przyjętego terminu realizacji zlecenia,
  • kryterium terminu rozpoczęcia zlecenia,
  • oraz innych kryteriów.

Systemy APS są rozwinięciem i uzupełnieniem takich programów jak ERP oraz MES. Pobierając dane m.in. o ilości zamówień, tempie produkcji, czy dostępności maszyn system jest w stanie przedstawić symulacje różnych sytuacji produkcyjnych. Planista może następnie dokonać wyboru najlepszego harmonogramu, który najbardziej odpowiada aktualnym potrzebom.

Programy do zaawansowanego planowania produkcji pozwalają na bieżąco nie tylko obserwować postęp produkcji, ale także reagować w czasie rzeczywistym na występujące zdarzenia niepożądane, takie jak awarie, zmiana priorytetów, czy zmiany zamawianej ilości. Dzięki wykorzystaniu rozwiązania APS firma zyskuje większą elastyczność i zdolność do szybszego reagowania na zmiany. Przekłada się to bezpośrednio na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa, obniżenie kosztów oraz wzrost wydajności procesów.

Powrót do bazy wiedzy