Nowy newsletter Queris
Dołącz, a dowiesz się jak optymalizować produkcję i otrzymasz zniżki dostępne wyłącznie dla subskrybentów.
Nowy Newsletter Queris. Zapisz się i dołącz do subskrybentów, żeby rozwijać wiedzę i korzystać ze zniżek dostępnych tylko dla Czytelników.
Nowy Newsletter Queris. Ddołącz do subskrybentów!
Nowy Newsletter Queris.
Wiedza
Utrzymaniem ruchu (ang. maintenace) nazywamy działania i procesy realizowane w ramach ogólnie pojętej produkcji, związane głównie z zapewnieniem dostępności infrastruktury technicznej zakładu (takiej jak maszyny, urządzenia, instalacje, itp.) i mające na celu zagwarantowanie jej prawidłowej eksploatacji. Utrzymanie ruchu obejmuje takie aspekty jak:
W ramach nowoczesnego utrzymania ruchu możemy wyodrębnić najważniejsze cele, które są realizowane przez służby utrzymania ruchu (SUR), a należą do nich:
Głównym celem działu utrzymania ruchu pozostaje zapewnienie płynnej realizacji zleceń produkcyjnych poprzez utrzymywanie dostępności i pracy maszyn na jak najwyższym poziomie. Sprawne funkcjonowanie produkcji jest jednak możliwe tylko dzięki odpowiedzialnemu nadzorowaniu wielu obszarów jednocześnie. W tym celu zakład powinien przyjąć odpowiednią dla siebie strategię UR i realizować działania nie tylko o charakterze korygującym, ale również profilaktycznym i przewidującym.
Ze względu na to, że utrzymanie ruchu nie jest jednorazowym, czy sporadycznym epizodem w działalności zakładu, ale ciągłym procesem, wymaga on odpowiedniego zaplanowania. Każde przedsiębiorstwo powinno dokonać dokładnej analizy i audytu własnych potrzeb, wymogów i procesów produkcyjnych, aby można było przyjąć optymalny, długofalowy plan działania.
Pomocne przy tworzeniu strategii UR mogą być różnego rodzaju koncepcje, z których każda kładzie nacisk na nieco inny aspekt. Do takich koncepcji zaliczymy na przykład:
W czasach Przemysłu 4.0 i cyfrowej produkcji najpopularniejszymi narzędziami wspomagającymi organizację działów utrzymania ruchu są rozwiązania informatyczne, programistyczne i mobilne. Małe firmy nadal wykorzystują do tego arkusze kalkulacyjne Excel albo proste, darmowe programy komputerowe.
Przedsiębiorstwa, które posiadają wydzieloną i lepiej zorganizowaną jednostkę służb utrzymania ruchu, decydują się na w pełni profesjonalne systemy, czyli systemy CMMS.
Są one dedykowane działom technicznym i obsługują wiele aspektów zarządzania utrzymaniem ruchu. Ich funkcjonalność zapewnia wygodę pracy i kontrolę nad wszystkimi obszarami utrzymania ruchu, takimi jak na przykład: organizacja pracy, planowanie zadań, obsługa zgłoszeń, komunikacja z działem produkcji, prowadzenie gospodarki magazynowej części zamiennych, zarządzanie narzędziami oraz wieloma innymi aspektami technicznej działalności zakładu.
Wyeliminuj awarie i zwiększ dostępność maszyn.
Większa wydajność produkcji dzięki przyszłościowym rozwiązaniom
Większa wydajność produkcji dzięki przyszłościowym rozwiązaniom
Nowy newsletter Queris
Dołącz, a dowiesz się jak optymalizować produkcję i otrzymasz zniżki dostępne wyłącznie dla subskrybentów.
Co otrzymasz?
Zapisz się i korzystaj! Bezpłatnie. Bez zobowiązań.
Nie znalazłeś tego, czego szukasz?
Skorzystaj z niezobowiązującej konsultacji i dowiedz się jak rozwiązać produkcyjne problemy Twojej firmy.