MES vs. ERP – podobieństwa i różnice. Dlaczego jeden system nie zastąpi drugiego?

29 sierpnia 2018

Systemy ERP stały się takim samym standardem jak inne informatyczne rozwiązania biznesowe. W wyniku rosnącej popularności niektórzy ich dostawcy zaczęli przedstawiać je jako idealne narzędzia do zarządzania całą firmą, w tym produkcją. Czy moduły ERP-ów rzeczywiście mogą zastąpić w tej kwestii systemy MES?

W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie warto przeanalizować funkcjonalności i możliwości obu tych narzędzi. Trzeba mieć świadomość, że systemy ERP są rozwiązaniami nadrzędnymi i nie są w stanie objąć działalności produkcyjnej tak głęboko, jak dedykowane jej systemy MES.

 

FunkcjaERPMES
Rozlicza produkcję, wykorzystanie materiałówTAKNIE
Generuje dokumenty księgoweTAKNIE
Ingeruje w przebieg produkcjiNIENIE
Gromadzi dane o zleceniachTAKTAK
Prezentuje listę zleceń do wykonaniaTAKTAK
Harmonogramuje produkcjęNIENIE
Planuje kolejność zleceńNIETAK
Przewiduje czas realizacji zleceniaNIETAK
Wizualizuje bieżącą wydajność procesuNIETAK
Wylicza bieżące wskaźniki OEENIETAK
Optymalizuje wykorzystanie mocy produkcyjnychNIETAK
Informuje o postępie produkcjiNIETAK

 

Jak wynika z powyższej tabeli, ERP-y nie realizują zadań ściśle związanych z procesami produkcyjnymi. Są to narzędzia do rozliczeń i ogólnego zarządzania aktywami przedsiębiorstwa, ale nie wspomagają realnie przy podejmowaniu decyzji z zakresu optymalizacji produkcji. Nawet oferowane moduły, dedykowane obszarowi produkcji nie będą w stanie należycie zwizualizować procesu i bezpośrednio połączyć się z parkiem maszynowym.

Systemy ERP niewątpliwie są informatyczną podstawą współczesnych firm, ale nie można ich traktować jak rozwiązań kompleksowych, które wspomagają prowadzenie działalności od A do Z. Mimo że niektórzy dostawcy próbują je właśnie tak przedstawiać, ERP-y nie są w stanie zapewnić trzech najważniejszych możliwości systemów MES, dedykowanych właśnie produkcji:

 

  1. Odzwierciedlenie całego procesu produkcyjnego – funkcja realizowana przez system MES, która pomaga podejmować decyzje o poprawie wydajności w konkretnym miejscu, momencie całego procesu. Dzięki niej można dokładnie zidentyfikować problemy wpływające na niską wartość OEE i podjąć skuteczne działania w celu ich usunięcia.
  2. Bezpośrednie połączenie z maszynami – systemy MES są integrowane bezpośrednio z parkiem maszynowym i zbierają dane wprost z maszyn i urządzeń. Systemy ERP nie są integrowane z urządzeniami i parkiem maszynowym.
  3. Wizualizacja danych w czasie rzeczywistym – jest wynikiem wcześniej wspomnianego bezpośredniego połączenia systemu IT z maszyną. Dzięki temu dane są wiarygodne i aktualne w każdym momencie (aktualizacja w czasie rzeczywistym). Jest to jedna z typowych cech systemów MES, która czyni je niezastąpionym narzędziem w gromadzeniu danych o procesach wytwarzania.

Zarówno system ERP, jak i MES, ma do spełnienia bardzo ważną rolę w każdym zakładzie produkcyjnym. Trzeba jednak pamiętać, że jeden nie jest w stanie zastąpić drugiego, ponieważ nie są to rozwiązania substytucyjne, a komplementarne. Wizja objęcia całego zakładu jednym narzędziem może wydawać się atrakcyjna, ale w praktyce nie zdaje egzaminu. Prędzej czy później firmy, które zdecydowały się na ten eksperyment przyznają, że ERP na produkcji po prostu się nie sprawdza i nie przynosi pożądanych rezultatów w postaci wzrostu wydajności i wyższej wartości OEE. Zupełnie inna sytuacja występuje, gdy oba rozwiązania są integrowane i współpracują ze sobą. Właśnie takie podejście powinno być stosowane, ponieważ to ono gwarantuje najlepsze efekty ich użytkowania.

Przejrzyj inne nasze porady na blogu

Zobacz więcej wpisów