Wiedza
Osiąganie coraz lepszych wyników w obszarze produkcji i utrzymania ruchu wymaga ciągłego doskonalenia procesów i efektywniejszej pracy. Pomagają w tym różnego rodzaju metody, narzędzia, także informatyczne, ale i odpowiednia organizacja pracy. Jednym z bardziej docenianych przez praktyków podejść jest autonomiczne utrzymanie ruchu.
Autonomiczne utrzymanie ruchu jest jednym z filarów TPM, angażującym całą załogę produkcji w efektywne wykorzystywanie i konserwację maszyn. Polega ono na przeniesieniu najprostszych prac i czynności związanych z utrzymaniem technicznym urządzeń z działu utrzymania ruchu na operatorów.
Warunkiem sprawnej realizacji autonomicznego UR jest jednak dokładne poznanie obsługiwanej maszyny, znajomość jej działania i podstaw konstrukcji. Dzięki temu to operatorzy, a nie mechanicy z działu utrzymania ruchu, mogą zajmować się takimi czynnościami jak na przykład:
Podejście to wiąże się oczywiście z poszerzeniem zakresu obowiązków operatorów, ale dzięki temu mogą oni być bardziej zaangażowani w pracę. Warto też doceniać w takich przypadkach pracę zespołową i wzajemną pomoc przy wykonywaniu nowych obowiązków. Wdrożenie autonomicznego UR może nie być proste, gdyż wiąże się z koniecznością wprowadzenia większej odpowiedzialności wśród pracowników, jednak jego udana realizacja przynosi firmom wiele korzyści.
Do zalet omawianego podejścia możemy zaliczyć przede wszystkim ogromne oszczędności czasu. Proste, regularne czynności przeniesione na operatorów nie obciążają już mechaników, więc na ich wykonanie nie trzeba długo czekać. Stan maszyn jest kontrolowany na bieżąco przez co możliwe staje się również szybsze zgłaszanie poważniejszych usterek. Skróceniu ulega jednocześnie czas reakcji na takie zgłoszenia, dzięki czemu maszyna jest szybciej przywracana do normalnej pracy.
Odciążenie z drobnych prac zostanie docenione również przez kierownictwo utrzymania ruchu i samych mechaników. Więcej czasu będą mogli wykorzystać na dokładniejsze przeprowadzanie poważniejszych napraw. Brak pośpiechu i ciągłego zabiegania sprzyja osiąganiu lepszych wyników i precyzyjniejszej pracy, której efekty będą mogły utrzymywać się znacznie dłużej.
Ze względu na wczesne wykrywanie symptomów nieprawidłowej pracy możliwe stanie się ograniczenie liczby poważnych uszkodzeń. Szybsza diagnostyka i reakcja może uchronić produkcję przed długotrwałymi przestojami, związanymi z większymi naprawami.
Autonomiczne utrzymanie ruchu wymaga od operatorów większego zaangażowania w pracę, ale dzięki temu cała produkcja funkcjonuje znacznie lepiej i możliwe jest osiąganie lepszych wyników. Każdy chciałby mieć w firmie pracowników, którzy w porę powiadomią o negatywnych zjawiskach i pomogą uniknąć związanych z nimi wysokich kosztów. Nic więc dziwnego, że firmy chętnie wprowadzają to podejście w życie, gdyż pozwala ono cieszyć się lepszą eksploatacją i wykorzystaniem dostępnych zasobów.
Autonomiczne UR jak najbardziej warto wdrażać, bo nie wymaga ono wielkich nakładów, a prawidłowo realizowane przynosi duże korzyści.
Przetestuj za darmo i wprowadź go do swojego działu utrzymania ruchu.
Pomożemy Ci w tym. Z naszym wsparciem szybko osiągniesz zamierzone korzyści.
Większa wydajność produkcji dzięki przyszłościowym rozwiązaniom
Większa wydajność produkcji dzięki przyszłościowym rozwiązaniom