Nowy Newsletter Queris. Zapisz się i dołącz do subskrybentów, żeby rozwijać wiedzę i korzystać ze zniżek dostępnych tylko dla Czytelników.

Nowy Newsletter Queris. Ddołącz do subskrybentów!

Nowy Newsletter Queris.

Wiedza

9 sposobów optymalizacji produkcji

Poprawę wydajności produkcji i minimalizację marnotrawstwa można próbować uzyskać na różne sposoby i dzięki różnym metodom, jednakże nie wszystkie umożliwiają osiągnięcie pożądanych efektów. Prezentujemy 9 sposobów, które pomogą znacznie poprawić wyniki działalności produkcyjnej.

„Główną bolączką rodzimych przedsiębiorstw, zwłaszcza produkcyjnych, jest marnotrawstwo zasobów. Kolejnym czynnikiem, który negatywnie wpływa na firmy jest niska wydajność produkcji.”

9 kroków do efektywnej produkcji

Sposoby optymalizacji produkcji 1

Mierz i badaj

Nie da się usprawnić czegoś o czym nie mamy żadnych danych. Podejmując pewne działania nie będziesz miał informacji o tym, czy i jakie spowodowały one skutki. Nie mając punktu odniesienia, nie będziesz w stanie ocenić osiąganych efektów.

Jeśli chcesz osiągnąć rzeczywistą poprawę wydajności produkcji musisz mieć możliwość jej mierzenia. W tym celu stwórz system pomiaru informacji oraz standardy ich dalszego wykorzystania.

Opracuj sposoby gromadzenia informacji oraz poinformuj o tym podwładnych, aby włączyć ich w ten proces. Dostosuj zbieranie danych do możliwości swojej produkcji i pracowników. Najlepsze wydaje się być elektroniczne gromadzenie danych wprost z maszyny.

Sposoby optymalizacji produkcji 2

Ogranicz papierową dokumentację i usprawnij przepływ informacji

Oszczędność czasu płynąca z ciągłego dostępu do wszelkich danych o produkcji, stanie maszyn, czy czasie pracy personelu, będzie możliwa, kiedy zamiast na papierze, dane zaczniesz gromadzić w systemie informatycznym. Nie możesz liczyć na to, że przetwarzając dane na kartkach papieru osiągniesz wyniki najlepsze z możliwych.

Dokumentacja papierowa, to także niepotrzebne obciążenie dla środowiska naturalnego, które w dzisiejszych czasach można bardzo łatwo wyeliminować.

Usprawnienie przepływu informacji pomoże Ci również z okresowymi audytami ISO, gdyż będziesz mógł szybciej i łatwiej przygotować wymagane dokumenty. Optymalny poziom przepływu danych osiągniesz więc tylko wtedy, gdy zdecydujesz się na wdrożenie systemu informatycznego w swojej firmie.

Sposoby optymalizacji produkcji 3

Kontroluj stan maszyn

Jedną z głównych przyczyn niskiej wydajności są częste awarie maszyn. Przeprowadź gruntowne badanie swojego parku maszynowego i zdecyduj, które elementy wymagają naprawy, a które wymiany.

Najlepiej byłoby, gdybyś mógł cały czas mieć informację o tym, czy maszyny pracują, czy mają przestój. Taki komfort umożliwia system powiadamiania świetlnego ANDON, który poprzez sygnalizację świetlną informuje operatorów o stanie pracy maszyny. Jest to jednak rozwiązanie, z którego można skorzystać tylko na hali produkcyjnej.

Jeszcze lepiej jest, gdy informacja o pracy maszyn trafia bezpośrednio na komputer kierownictwa, a przy tym wyświetla także rodzaj przestoju. Drugą istotną rzeczą jest również analiza stanu maszynach na podstawie danych historycznych, żywotności części zamiennych, czy czasu pracy każdej maszyny. Dbając o stan maszyn monitoruj te, które są szczególnie podatne na awarie.

Sposoby optymalizacji produkcji 4

Zinformatyzuj i zautomatyzuj produkcję

Aby usprawnić procesy wytwarzania oraz umożliwić sobie zbieranie wszystkich danych bezpośrednio z maszyn, niezbędnym elementem jest automatyzacja procesów produkcyjnych i odpowiednie oprogramowanie maszyn.

Dzisiaj żadna firma produkcyjna nie obejdzie się bez układów sterujących, automatyzacji czy informatyki na hali produkcyjnej. Gwarantują one nie tylko skrócenie czasu wykonywania wielu czynności, ale mogą także wyręczyć z nich operatorów.

Zautomatyzowana produkcja umożliwia również bezpośrednie i rzetelne zbieranie danych. Wyeliminowane zostaje wtedy ryzyko popełnienia błędu ludzkiego np. podczas wpisywania wielkości wytworzonej produkcji na danej zmianie. Wszystko dzieje się automatycznie i bez konieczności udziału człowieka.

Dzięki rozwiązaniom informatycznym masz stałą kontrolę nad tym co się dzieje w zakładzie i wiesz co, kiedy i gdzie wymaga Twojej interwencji.

Sposoby optymalizacji produkcji 5

Przeciwdziałaj nieplanowanym przestojom

Wielu awarii można uniknąć poprzez wczesne przewidywanie ich wystąpienia. Prewencyjne utrzymanie ruchu to najlepsza z możliwych koncepcja zarządzania ciągłością produkcji. Jest cztery razy tańsza niż filozofia reakcyjnego UR, polegającego na podejmowaniu jakichkolwiek działań dopiero w przypadku wystąpienia problemu.

Aby realizować prewencyjne utrzymanie ruchu musisz przede wszystkim kontrolować i analizować stan maszyn i  żywotność części zamiennych. Prowadź także prewencyjnie dokładną dokumentację stanu każdej maszyny i części w niej używanych, a na podstawie danych historycznych przewiduj prawdopodobieństwo awarii i zapobiegaj przyszłym przestojom.

Do prowadzenia nowoczesnego utrzymania ruchu, w tym planowania prac konserwacyjnych niezbędny jest system CMMS dla utrzymania ruchu.

Sposoby optymalizacji produkcji 6

Poprawiaj jakość produktów

Wadliwe produkty znacznie obniżają wskaźnik OEE, generują niepotrzebne koszty i wymagają dodatkowego czasu do ukończenia zlecenia. Brak działań zapobiegających takim zdarzeniom jest przejawem marnotrawstwa zasobów, które należy jak najszybciej usunąć. Pomaga w tym koncepcja lean manufacturing.

Zdiagnozuj i usuń przyczyny wytwarzania wadliwych produktów. Być może konieczna będzie wymiana pewnych części w maszynach, lub całych urządzeń. Przeanalizuj dokładnie drogę materiałów i półproduktów aż do końcowego etapu produkcji. Staraj się wyszukać miejsc, w których najczęściej dochodzi do uszkodzenia produktów. Nie oszczędzaj na jakości wyrobów, ponieważ możesz wtedy wiele stracić.

Sposoby optymalizacji produkcji 7

Planuj rozsądnie i elastycznie

Najważniejszą rzeczą po wypadkowych wskaźnika OEE wpływającą na wydajność produkcji jest jej optymalne zaplanowanie.

Rozpoznaj swoje zasoby i moce wytwórcze, a następnie planuj produkcję w taki sposób, aby móc w każdej chwili zmienić jej harmonogram bez szkody dla najważniejszych zleceń. Zaawansowane planowanie umożliwia system APS.

Przede wszystkim ustal priorytety, rozdziel zadania i monitoruj dostępność maszyn.

Weź pod uwagę czasy przezbrojeń i rozłóż zlecenia produkcyjne w taki sposób, aby uzyskać jak najwyższą elastyczność, tzn. aby móc przesuwać poszczególne zlecenia na inne linie, czy maszyny, w zależności od sytuacji.

Regularnie pozyskuj informację o dostępności i wydajności (używając systemu MES).

Sposoby optymalizacji produkcji 8

Nie zatrudniaj zbyt pochopnie dodatkowego personelu

Aby zwiększyć wydajność zastanów się najpierw czy na pewno potrzebujesz dodatkowych osób do obsługi produkcji. Znaczna większość firm jest w stanie poprawić efektywność nawet o 30% usprawniając procesy wytwarzania, automatyzując produkcję i dbając o stan parku maszynowego.

Skup się najpierw na potencjale, który przez brak optymalizacji i marnotrawstwo pozostaje niewykorzystany. Następnie usprawnij pracę swoich podwładnych. Być może dla osiągnięcia lepszych wyników będzie trzeba zmienić jej zorganizowanie, czy przyjęte metody jej wykonywania.

Ustal nowe standardy i staraj się zaszczepić w pracownikach efektywniejsze zachowania. Monitoruj ich rzeczywisty czas pracy, mierz ich wyniki, a przede wszystkim nie krępuj ich kreatywności, która niejednokrotnie może podsunąć Ci pomysły na nowe ulepszenia. Zadbaj o to, aby Twoi pracownicy czuli się doceniani, a na pewno odwdzięczą się lepszą pracą, lojalnością oraz większym zaangażowaniem.

Oczywiście jeśli po przeprowadzonych usprawnieniach nadal będziesz potrzebował dodatkowych rąk do pracy – nie czekaj z rekrutacją.

Sposoby optymalizacji produkcji 9

Zainwestuj w nowoczesne rozwiązania systemowe

Jeśli zależy Ci na rzeczywistej i maksymalnej poprawie swoich wyników niezbędne będą profesjonalne systemy wspomagające wydajność produkcji takie jak systemy MES, system APS czy CMMS.

Maksymalnej wydajności nie osiągnie się dzisiaj z pomocą notatnika, czy nawet rozbudowanych tabel w arkuszach kalkulacyjnych. Jest to niewystarczające w stosunku do dynamicznych procesów, które zachodzą w całym cyklu produkcyjnym, i które powinny być stale monitorowane. Stanu urządzeń, ilości zleceń, liczby dostępnych maszyn, prędkości produkcji, czy innych czynników człowiek nie jest w stanie sam skontrolować i stale monitorować. A jest to warunek do osiągniecia najwyższej wydajności bez dodatkowych inwestycji w park maszynowy, czy dodatkowy personel.

Najpierw zoptymalizuj zatem posiadane zasoby i możliwości, aby zminimalizować marnotrawstwo, a dopiero potem planuj dalszy rozwój firmy, gdy istnieje pewność, że to co posiadasz jest maksymalnie eksploatowane.

Pamiętaj również o tym, że wdrożenie informatycznych narzędzi pozwoli Ci pominąć większość wcześniejszych kroków na drodze do wyższej wydajności. Już same systemy kumulują w sobie te ulepszenia i nie trzeba ich realizować osobno, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy.

Zobacz jak system MES działa w praktyce

Poznaj nasze rozwiązanie do optymalizacji produkcji i umów się na indywidulną wizytę referencyjną.

Nie zwlekaj z optymalizacją produkcji

Wydajność produkcji można poprawiać na różne sposoby używając różnych narzędzi. Od całkiem prostych codziennych czynności, takich jak regularne przeglądy maszyn, czy optymalizacja organizacji pracy pracowników, po bardziej zaawansowane. Najlepsze wyniki zapewniają jednak tylko nowoczesne narzędzia optymalizacji produkcji takie jak system zarządzania produkcją MES, czy system CMMS dla utrzymania ruchu.

Zoptymalizuj produkcję z systemem MES

Sprawdź jak nasz system może zwiększyć wydajność Twojej produkcji.

Kontakt optymalizacja produkcji

Zoptymalizuj produkcję i wyniki

Pomożemy Ci ją zoptymalizować i znaleźć rozwiązanie Twoich problemów.

Napisz do nas, opisując krótko z czym się zmagasz

Wypełnienie i wysłanie danych jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na ich przetwarzanie w celu obsługi przesłanego zapytania zgodnie z naszą polityką prywatności.

lub skontaktuj się bezpośrednio

Nowy newsletter Queris

Dołącz, a dowiesz się jak optymalizować produkcję i otrzymasz zniżki dostępne wyłącznie dla subskrybentów.

Co otrzymasz?

Zapisz się i korzystaj! Bezpłatnie. Bez zobowiązań.

Newsletter wysyłamy tylko na adresy w domenach firmowych.